معماری

پاورپوینت مدرسه علمیه امامیه اصفهان

پاورپوینت مدرسه علمیه امامیه اصفهان


تاریخ ایجاد 02/06/2013 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 15   قیمت: 5000 تومان   حجم فایل: 1919 kb  تعدادمشاهده  3


مدرسه امامیه (بابا قاسم
پلان طبقه همکف
پلان طبقه دوم
برشها
تصاویر بنا

مدرسه امامیه (بابا قاسم) مربوط به سده 8 ه‍.ق است که در اصفهان، خیابان هاتف، کوچه بابا قاسم واقع شده. این اثر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 114 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تنها کتیبه تاریخ دار بنا در ایوان شمالی آن قرار دارد. این کتیبه تاریخی از قرن هشتم را داراست ولی به صورت نادرستی تعمیر شده در نتیجه رقم دهگان آن خوانده نمی شود. در کتاب آثار ایران، آمده که رقم دهگان این کتیبه جز یک، دو یا سه نمی تواند رقم دیگری باشد و مولف تاریخچه ابنیه تاریخی اصفهان، در این باره می نویسد که تاریخ 725 بر روی کتیبه نوشته شده بوده است.

بانی مدرسه سلطان ابی الحسن طالوت دامغانی بوده که برای تدریس استاد خود، بابا قاسم اصفهانی، این مدرسه را احداث کرده است. نام شیخ محمد بن عمر، استاد کاشی کار بنا در کتیبه های موجود دیده می شود. در عصر صفوی این مدرسه مرجع طلاب شیعه شد و به نام امامیه معروف گشت. نمای خارجی صحن و ایوان های بزرگ با کاشی های مخصوص تزئین شده که نظیر آن تنها در محراب صفه عمر در مسجد جمعه اصفهان دیده می شود. کتیبه ای در مقبره بابا قاسم حاکی از آن است که ابوالحسن طالوت دامغانی در سال 741 چندین بنا شامل مقبره بابا قاسم و بناهای دیگری را به پایان رسانیده است.

آندره گدار مدرسه امامی را متعلق به این مجموعه می داند و معتقد است مجموعه فوق تنها مقبره و مدرسه نبوده و دست کم یک ساختمان دیگر را نیز شامل می شده است. وی به یک قطعه کاشی با تاریخ 755 متعق به بنای ازبین رفته اشاره می کند که در ایوان جنوبی مدرسه نصب شده بود. در گنبدخانه مدرسه یک محراب کاشی کاری نفیس وجود داشته که امروزه در موزه متروپولیتن نگهداری می شود. خانم مرین کرین تاریخ محراب را با توجه به دیگر کاشی های پیدا شده در بنا سال 755 تعیین کرده است ولی آندره گدار تزئینات محراب را شبیه کاشی کاری مقبره باباقاسم و نقوش گل و بته آن را متعلق به نیمه دوم این قرن می داند. پرفسور پوپ نیز در این باره می نویسد که تزئینات محراب آنچنان به تزئینات مقبره بابا قاسم شبیه است که به نظر می رسد هر دو کار یک هنرمند بوده اند.

در سال 1335 شمسی، کاشی های سردر مدرسه از بین رفته بود، ایوان شمالی شکاف بزرگی برداشته و بیشتر کاشی های آن تخریب شده بود. وی می افزاید در آن زمان حجرات فوقانی مدرسه خراب شده و برخی از آنها به تصرف همسایگان در آمده بود. بعد از این زمان دالان ورودی مدرسه بازسازی شد و مرمت هایی توسط اداره حفاظت آثار باستانی در بنا انجام گشت. امروزه نیز ایوان بزرگ شمالی دارای شکست و نشست می باشد و کاشی کاری های بنا در حال ریزش است.
 


کلمات کلیدی مرتبط:
مدرسه امامیه (بابا قاسم ,پلان طبقه همکف ,پلان طبقه دوم ,برشها ,تصاویر بنا , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت تحلیل و بررسی مدرسه علیای تون فردوس
پاورپوینت تحلیل و بررسی مسجد مدرسه سپهسالار تهران
دانلود مدرسه خان شیراز,پاورپوینت
دانلود مدارس علوم دینی و بررسی دو مدرسه جدید و قدیم جده بزرگ اصفهان,پاورپوینت
بررسی مدرسه خان شیراز - معماری اسلامی,
دانلود پاورپوینت, مسجد مدرسه ,آقا بزرگ کاشان
دانلود پاورپوینت, مسجد مدرسه ,غیاثیه
دانلود پاورپوینت,مسجد آقا بزرگ کاشان, معماری اسلامی
دانلود پاورپوینت, مدرسه شوکتیه بیرجند
دانلود پاورپوینت, مسجد و مدرسه ,امام کاشان سلطانیه
پاوپوینت بررسی مسجد مدرسه غیاثیه
پاوپوینت بررسی مدرسه امام خمینی - مدرسه شاهزاده
پاوپوینت بررسی مدرسه عمادیه
نقشه اتوکدی برداشت مدرسه جهانگیرخان قم
دانلود نقشه های،اتوکد،مجموعه گنجعلی خان،کرمان،همراه با،پاورپوینت،معرفی حمام گنجعلی خان
بررسی نگرش شکلی مسجد مدرسه های تهران دوره قاجاریه ،پروژه ورد
پاورپوینت مدرسه خان شیراز
دانلود پاورپوینت مدرسه عباسقلی خان مشهد
دانلود پاورپوینت مسجد- مدرسه خازن الملک - بازار کوچه سید ولی بدون توضیح
پاورپوینت مدرسه خان شیراز و فیلمش

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.